Wymiana pokrycia dachowego – wybór dachówki

Wymiana pokrycia dachowego jest sprawą bardzo kosztowną. Wystarczy zaznaczyć, że m2 pokrycia z dachówek wraz z robocizną waha się od około 90 do nawet 230 zł. Jeśli powierzchnia Twojego dachu wynosi np. 150 m2, to koszty (nawet przy założeniu minimalnych stawek) wynoszą ponad 13 000 złotych. Nie ma jednak rady, jeśli pokrycie dachowe wymaga wymiany, trzeba to zrobić.

Dlaczego warto wymienić pokrycie dachowe?

Wymiana pokrycia dachowego to nie tylko większa funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale też możliwość przebudowy dachu i zmiany jego estetyki.

Podczas remontu dachu można wymienić wszystkie jego zniszczone lub przestarzałe elementy (np. poszycie izolowane papą zastąpić hidroizolacją z membrany wysokoparoprzepuszczalnej), a także sprawdzić stan materiału termoizolacyjnego. To również nieczęsta okazja do tego, żeby przeprojektować dach, zmieniając np. położenie okien połaciowych albo przebudować komin.

Wybór dachówki

Jedną z podstawowych spraw podczas wymiany pokrycia dachowego jest wybór dachówki. Na rynku dostępnych jest wiele dachówek ceramicznych, które różnią się rodzajem, podtypem oraz kolorem. Jak wśród takiej mnogości wybrać coś dla siebie?

Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jest zaprojektowana więźba dachowa w Twoim domu. To ona bowiem podtrzymuje dach, decyduje więc też o jego ciężkości. Przekraczając obciążenie, jakie jest w stanie utrzymać więźba dachowa, ryzykujesz nawet możliwością zawalenia całej konstrukcji dachu. Pierwsza kwestia, na którą powinieneś zwrócić więc uwagę to waga dachówek – do tych lżejszych zaliczają się dachówki ceramiczne.

Kolejną ważną kwestią jest rozmiar dachówki. W tym przypadku musisz zastanowić się nad liczbą połaci dachowych. Jeśli dach ma skomplikowany kształt, to powinieneś wybrać mniejsze dachówki, które podkreślą jego kształt. Jeśli z kolei jest to dach dwuspadowy, to możesz wybrać większe dachówki (ich zaletą jest krótszy czas układania, co może zmniejszyć koszty).

Dopiero na samym końcu możesz pomyśleć o modelu i kolorze dachówki. Pamiętaj, że wybór w tym względzie jest bardzo szeroki, dlatego zanim wybierzesz się do sklepu, warto żebyś zastanowił się nad tym, co najlepiej pasuje do Twojego domu. Wiadomo że gusta są różne – jednym podoba się bardziej karpiówka, innym – dachówki zakładkowe, dzięki mnogości dostępnych modelów każdy może wybrać coś dla siebie.

Decyzja

Pamiętaj, że nieczęsto wymienia się pokrycie dachowe, dlatego wszystkie Twoje obecne decyzje zaowocują w przyszłości. Podejmuj je więc po dokładnym zgłębieniu tematu, dzięki temu będziesz cieszył się solidnym i estetycznym dachem przez lata.