Remont dachu - dach skośny

W przypadku dachów skośnych najczęstszą przyczyną remontów jest brak szczelności materiału pokryciowego. Dotyczy to zwykle dachów wykonanych z płaskiej lub profilowanej blachy, a wady pojawiają się najczęściej w miejscach dotkniętych korozją lub pomiędzy poszczególnymi arkuszami. Jeśli zauważysz, że Twój dach przecieka, to pierwsze co powinieneś zrobić, to sprawdzić wspomnia-ne miejsca, a kiedy znajdziesz przyczynę problemu, możesz prowizorycznie ją naprawić przy pomo-cy taśmy butylowej. Nie jest to wprawdzie rozwiązanie, które przetrwa przez lata, jednak z pewno-ścią, jeden sezon np. jesienno-zimowy będzie w stanie wytrzymać. Później będziesz musiał zdecy-dować się na remont generalny.

Jeśli na dachu znajduje się pokrycie z gontów bitumicznych lub papa, nie możesz zastosować wcze-śniejszej rady, ponieważ będzie ona nieskuteczna. W takim wypadku powinieneś pomyśleć raczej o naprawie gontów czy papy. Jeśli natomiast dach pokryty jest dachówkami, a przeciek zlokalizowałeś w miejscu, gdzie znajduje się zniszczona dachówka, to najprostszym rozwiązaniem jest jej wymiana (do tego będziesz jednak potrzebował specjalisty).

W przypadku dachu skośnego częstą przyczyną problemów są też uszkodzenia hydroizolacji. O czym mowa? Otóż pod pokrycia dachowe profilowane (wykonane z dachówki, blachodachówki lub blachy trapezowej) oraz papy na sztywnym poszyciu układa się membrany wstępnego krycia. W momencie, kiedy te membrany zostaną uszkodzone, może się okazać, że dach przestaje być szczelny. Co możesz w takim wypadku zrobić? Przede wszystkim zlokalizowanie takiego uszkodzenia nie będzie proste i będziesz musiał zdemontować przynajmniej część pokrycia dachowego. Kiedy jednak znajdziesz przyczynę problemu, będziesz mógł przejść do działania. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonej membrany na nową.

Pamiętaj, że remont dachu skośnego to nie żarty. Jeśli sam nie jest fachowcem, powinieneś wynająć do pomocy specjalistów – konstruktora oraz ewentualnie dekarza, jeśli pokrycie dachowe wykonane jest z blachy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że podjąłeś właściwe decyzje i zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy, żeby jak najlepiej zadbać o swój dach.