Remont dachu - dach płaski

Żeby wszystko było jasne i nie było żadnych nieporozumień, dachem płaskim można nazywać wszystkie dachy, których kąt nachylenia jest mniejszy niż 20 stopni.

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia dachów płaskich? Zwykle można się ich dopatrywać w złej wentylacji lub po prostu w uszkodzeniu powierzchni dachu (rysa, pęknięcie, dziura).

Uszkodzenia papy

Większość dachów płaskich jest pokryta papą, dzięki czemu ich naprawa jest prostsza niż ma to miejsce w przypadku dachów skośnych. Nie zmienia to jednak faktu, że kiedy dach np. przecieka, na początek trzeba zlokalizować źródło problemu. Jako że dachy płaskie są zwykle kryte papą, która decyduje o ich szczelności, wystarczy znaleźć miejsce, w którym jest uszkodzona, a następnie ją załatać. Można to zrobić za pomocą lepka i łaty wykonanej z papy podkładowej lub palnika i łaty termozgrzewalnej. Jeśli dane pęknięcie jest wąskie, wystarczy że użyjesz bitumicznej masy hydroizolacyjnej.

Konserwacja papy

Co powinieneś zrobić, żeby ochronić płaski dach pokryty papą przed ewentualnymi zniszczeniami? Sprawdzonym sposobem jest użycie masy hydroizolacyjno-pokryciowej, która utworzy na nim specjalną powłokę chroniącą go zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i odporną na uszkodzenia. Pewnie wiele osób polecało Ci odnowienie starej papy za pomocą lepiku. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ lepik nie jest na tyle wytrzymały, żeby przez dłuższy czas chronić dach.

Zła wentylacja

Problemy z wentylacją są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia niż uszkodzenia papy. Zacznijmy jednak od początku. Dach płaski pod pokryciem posiada zwykle kilka warstw ocieplenia (styropian, wełna mineralna, trociny). To ocieplenie może zawilgotnieć, co jednak nie oznacza, że trzeba je koniecznie wymieniać. Najpierw trzeba sprawdzić stopień zawilgocenia (o zawilgoceniu ocieplenia świadczą pęcherze powietrza, które mogą pojawić się na podłożu ocieplenia), jeśli jest duży, musisz za pomocą zwykłego wiertła bardzo gęsto ponawiercać podłoże, na którym jest położone ocieplenie. W ten sposób ocieplenie zyska szansę na szybkie odparowanie. Kolejnym etapem pracy jest położenie papy z wbudowanym systemem wentylacji podłoża (które aktywuje się termicznie) oraz zamontowanie kominków wentylacyjnych. I gotowe – w ten sposób wykonasz prawidłową wentylację.