Przegląd dachu

Jako właściciel domu powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że zadbany dach może przynieść Ci duże oszczędności. Żeby jednak tak się stało, musisz poświęcić mu wiele uwagi – regularnie doglądając i naprawiając uszkodzenia.

Przeglądy dachu powinieneś robić w okresie wiosenno-letnim, to najlepszy czas, żeby dokładnie sprawdzić stan dachu po zimie, która jest szczególnie groźna dla pokrycia dachowego ze względu na śnieg i lód, które mogą wyrządzić wiele szkód. Przeglądy dachu powinieneś robić regularnie – co najmniej raz w roku.

Ekipa specjalistów

Jeśli nie jesteś specjalistą, nie powinieneś na własną rękę robić przeglądu dachu. Lepiej zatrudnić do tego ekipę fachowców, którzy wiedzą dokładnie, gdzie szukać ewentualnych uszkodzeń i jak ocenić ich poziom. Dzięki temu od razu dowiesz się, nie tylko w jakim stanie jest dach Twojego domu, ale także jak zaradzić ewentualnie znalezionym usterkom. Jest to szczególnie ważne w przypadków dachów o skomplikowanych konstrukcjach.

Pewnie zastanawiasz się nad kosztami przeglądu, jeśli będziesz musiał regularnie wynajmować do tego ekipę specjalistów. Pamiętaj jednak, że jeśli chodzi o dach, to nie powinieneś oszczędzać. To inwestycja – zadbany dach jest gwarancją bezpieczeństwa dla Twojej rodziny. Musisz też wiedzieć, że jeśli dach jest w dobrym stanie, to cena całej nieruchomości idzie w górę (jest to bowiem jeden z głównych wyznaczników stanu budynku).

Pamiętaj, że kompleksowy przegląd powinien obejmować pokrycie dachowe i konstrukcję dachu. Trzeba się też dokładnie przyjrzeć wszystkim miejscom, które są bezpośrednio narażone na działanie warunków atmosferycznych, czyli wszelkie połączenia między pionowymi powierzchniami. Ważnymi do sprawdzenia elementami są też rury i rynny – zaniedbane mogą blokować przepływ wody (co w konsekwencji może doprowadzić do niedrożności systemu odprowadzania wody i mieć negatywny wpływ na stan dachu).

Po co przegląd?

Żeby Twój dom był miejscem, które przez lata będzie stanowić schronienie dla Twojej rodziny, powinieneś o niego dbać. Regularne przeglądy pozwolą Ci uniknąć poważniejszych remontów lub zaplanowanie ich w dogodnym dla Ciebie terminie (kiedy będziesz na to przygotowany).