Orientacyjne koszty remontu dachu

Planując remont dachu, warto chociaż orientacyjnie przygotować się na koszty, które mogą się z tym wiązać.

Od czego zacząć?

Pierwszą sprawą są pozwolenia na remont lub przebudowę. W zależności od planowanych prac może się okazać, że wystarczy zgłosić remont w odpowiednim urzędzie lub postarać się o specjalne pozwolenie na budowę. Dlaczego o tym wspominam? Otóż rozpoczęcie remontu bez dokonania wcześniejszych formalności, może wiązać się z karą grzywny (nawet do 50 000 złotych) lub nakazem rozbiórki. Lepiej więc tego uniknąć.

Koszty związane z samym remontem różnią się w zależności od planowanych prac. W przypadku remontu generalnego w koszty trzeba wliczyć nie tylko zakup materiałów i ich montaż przez ekipę specjalistów, ale też demontaż starej konstrukcji w tym m.in. zdjęcie starych dachówek/blachodachówek (koszt to około 4-6 zł/m2) czy usunięcie poszycia z papy (koszt to około 8-12 zł/m2).
Musisz też pamiętać, że w koszty powinieneś wpisać wywóz i utylizację odpadów. W tym wypadku duży problem może stanowić utylizacja eternitu (którym pokryte są niektóre dachy), ponieważ nie wszystkie firmy się tym zajmują, a te które posiadają taką usługę w swojej ofercie, liczą sobie nawet do 180 zł/m2.

Planujesz wymianę więźby? Pamiętaj, że cena będzie zależna od jej kształtu i jakości. Średnia cena dobrej jakościowo więźby dwuspadowej to około 25 zł/m2 powierzchni dachu. Jeśli jednak zdecydujesz na więźbę o bardziej skomplikowanej konstrukcji, to musisz liczyć się z tym, że będzie ona droższa niż cena podana wcześniej. To jednak nie koniec. Potrzebna Ci będzie jeszcze folia dachowa i łacenia, co wiąże się z kolejnymi kosztami.

Planujesz wymianę pokrycia dachowego? Tutaj również cena jest zależna od rodzaju zastosowanych materiałów. Na chwilę obecną jednymi z najpopularniejszych materiałów są dachówki ceramiczne (koszt waha się tu od 30 do 60 zł/m2) i blachodachówki (koszt waha się między 25 a 45 zł/m2).

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś fachowcem, to będziesz zmuszony do remontu dachu wynająć ekipę remontową, której również trzeba będzie zapłacić. Jak widzisz, remont dachu to niemały wydatek, jednak w tym wypadku nie powinieneś oszczędzać, ponieważ dach to inwestycja – jeśli będzie zadbany, to może podnieść wartość Twojej nieruchomości.