Czy dach Twojego domu wymaga naprawy?

Wymiana pokrycia dachowego czy naprawa dachu? To pytanie, które większość z nas stawia sobie przed rozpoczęciem prac związanych z remontem dachu. Musisz jednak wiedzieć, że wymiana pokrycia to ostateczność, która wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli jest więc taka możliwość, powinieneś dokładnie sprawdzić czy w przypadku twojego domu nie wystarczy naprawa, która nie wiąże się z tak dużymi kosztami, jak ma to miejsce w tym drugim przypadku.

Jakie elementy nadają się do naprawy?

Pierwsza kwestia, jaką możesz samodzielnie sprawdzić, to obróbki blacharskie. Możesz się do nich dostać po rozmontowaniu części pokrycia. Jeśli stan blachy nie jest najlepszy, powinieneś ją wymienić. Kiedy możesz podejrzewać, że obróbki blacharskie w dachu Twojego domu wymagają wymiany? To proste – np. kiedy dach jest nieszczelny. Warto dodać, że pokrycie z blachy możesz załatać także (choć bardziej prowizorycznie) taśmami uszczelniającymi. Pamiętaj jednak, że to nie załatwia sprawy, ale jedynie odracza problem.

Kolejna kwestia to zniszczone dachówki, które nie muszą być wcale powodem do wymiany całego pokrycia dachowego. Wystarczy, że uszkodzone egzemplarze wymienisz (niestety może się okazać, że nowe dachówki będą różnić się od pozostałych).

Niezwykle ważny jest też stan więźby dachowej, która podtrzymuje całą konstrukcję dachu. Jeśli nie jest on najlepszy, powinieneś się tym zająć od razu, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść nawet do katastrofy budowalnej. Co możesz zrobić? Wszystko zależy od zniszczenia. Może się okazać, że wystarczy wzmocnienie więźby, aby zażegnać problem. Jeśli jednak więźba została zaatakowana przez grzyba, to powinieneś pomyśleć o wymianie zniszczonych elementów, ponieważ osłabiony grzybem materiał może nie utrzymać ciężkiego dachu. Pamiętaj, że w przypadku prac związanych z więźbą dachową, powinieneś poprosić o opinię konstruktora.

Naprawa czy wymiana?

Naprawa dachu to poważne przedsięwzięcie. Czasem może się jednak okazać, że całkowicie nieopłacalne, ponieważ mimo remontu uszkodzonych elementów, nie zmienia to faktu, że za jakiś czas całkowicie będzie trzeba wymienić pokrycie dachowe. A to oznacza, że prace remontowe właściwie nie będą miały końca. Jeśli więc dach wymaga generalnego remontu, to lepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie wymiana całego pokrycia niż drobne, ale częste naprawy, które nigdy się nie skończą, potęgując tym samym koszty.