Kiedy pokrycie dachowe nadaje się do wymiany?

Wymiana pokrycia dachowego wiąże się z dużymi kosztami, dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję – czy wymieniasz, czy naprawiasz – powinieneś dokładnie sprawdzić, co jest rzeczywiście konieczne w przypadku dachu Twojego domu.

Jak się do tego zabrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc specjalistów – dekarza i konstruktora. Jeśli jednak nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów za opinie fachowców, możesz samodzielnie podjąć się oceny dachu.

Oto na co powinieneś zwrócić uwagę:

  • jeśli dach przecieka, poszukaj źródła problemów – uszkodzone pokrycie może równie dobrze oznaczać połamane dachówki, jak i pogiętą blachę dachową,
  • dokładnie przyjrzyj się rynnom – zsuwający się z dachu śnieg może je naderwać, natomiast pojawiające się zimną sople, mogą być oznaką ich nieszczelności (jeśli występują na połączeniach),
  • jeśli przebywając na strychu zauważysz, że drewniane elementy więźby dachowej są pęknięte, poskręcane lub ugięte, jest to oznaka, iż dach wymaga poważnego remontu.

To tyle, ile samodzielnie możesz stwierdzić. Bardziej szczegółowe informacje możesz uzyskać od dekarza, który oceni stan obróbek blacharskich, sprawdzi szczelność przestrzeni wentylacyjnej zlokalizowanej pod pokryciem, a także pomoże dokładnie zlokalizować źródło przecieku (w razie jego występowania). Konstruktor z kolei wesprze Cię w ocenie więźby dachowej (sprawdzi, czy jest w stanie udźwignąć pokrycie dachowe, a także czy zachowała nośność), wyda też opinię konstrukcyjną względem całego dachu – może się bowiem okazać, że ze względu na liczne pęknięcia więźby, ten stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców budynku. Konstruktor może Ci też podpowiedzieć, czy w razie wymiany pokrycia dachowego, wybrana przez Ciebie konstrukcja nie będzie zbyt ciężka dla starej więźby.
Zanim podejmiesz decyzję

To czy stan pokrycia dachu Twojego domu jest w dobrym stanie, możesz ocenić samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteś fachowcem, musisz liczyć się z tym, że Twoja opinia będzie błędna. Czy warto ryzykować i obcinać koszty na takie sprawy, jak opinia specjalistów względem budynku, w którym mieszkasz wraz ze swoją rodziną? Nie ryzykuj i zanim zdecydujesz się na remont bądź wymianę, poproś o ocenę fachowca.