Czy Twój dach wymaga konserwacji?

Jak zapewne wiesz, nawet najbardziej nowoczesny dach po kilku latach wymaga konserwacji. W jakim celu? Otóż w ten sposób wydłuża się jego żywotność i szczelność.

Konserwację powinieneś rozumieć jako działania zabezpieczające materiały użyte do stworzenia pokrycia dachowego, aby nie straciły ani swojej jakości, ani charakterystycznych właściwości.

Pokrycie dachowe z papy

Pokrycie dachowe wykonane z pap klasycznych oraz termozgrzewalnych niemodyfikowanych powinno zostać poddane zabiegom konserwującym już po 2 pierwszych latach eksploatacji (okres ten można wydłużyć maksymalnie do 4 lat).

Musisz jednak pamiętać, że aby móc użyć specjalnych środków konserwujących, powinieneś swój dach do tych zabiegów specjalnie przygotować, a przynajmniej sprawdzić, czy znajdująca się na nim papa spełnia określone warunki:

  • ostatnia warstwa papy musi być w takim stanie, aby wytrzymać skurcze materiałów konserwujących, które mają miejsce podczas ich wysychania,
  • poszczególne warstwy papy muszą być związane ze sobą podłożem,
  • jeśli na powierzchni pap często były przeprowadzane prace naprawcze (spękania, pęcherze itp.), to warto pomyśleć o konsultacji ze specjalistą, ponieważ częste naprawy świadczą o procesach eksploatacyjnych, złym wykonaniu lub po prostu osłabieniu powłoki dachowej.

Pokrycie dachowe z blachy

Jeśli pokrycie dachu Twojego domu jest wykonane z blachy, powinieneś przynajmniej raz w roku (na wiosnę lub latem) sprawdzać stan, w jakim jest dach. Jak powinieneś o niego zadbać, żeby uniknąć częstych napraw? Niezbędna jest prawidłowa konserwacja, a mianowicie:

  • bieżące usuwanie z niego zanieczyszczeń stałych, m.in. liści, gałęzi itp.,
  • bieżące usuwanie zatorów z rynien i rur odpływowych,
  • dokręcanie poluzowanych wkrętów i wymiana tych uszkodzonych,
  • sprawdzanie mocowań arkuszy blachy i obróbek blacharskich,
  • sprawdzanie stanu powłoki zewnętrznej (ewentualne rysy mogą nawet doprowadzić do korozji blachy).

Są to czynności konserwatorskie, które pozwolą Ci ocenić, czy do tej pory w prawidłowy sposób dbałeś o dach – myłeś go, czyściłeś itp.

Unikając napraw

Jeśli chcesz przez dłuższy czas uniknąć prac związanych z naprawą dachu, powinieneś od samego początku w prawidłowy sposób o niego dbać, a także konserwować. W ten sposób wydłużysz czas żywotności porycia dachowego i nie będziesz musiał myśleć o naprawach i remontach.